Dentální hygiena

V úvodu je třeba říci, že dentální hygiena není především zkrášlovací procedurou, ale léčebným zákrokem. Tímto procesem se odstraňují příčiny zánětu dásní (gingivitigy) a parodontitidy. Dentální hygienu může provádět specialista na dentální hygienu nebo sám zubní lékař.

Součástí dentální hygieny je i podrobná instruktáž správné techniky čištění zubů. Důkladná domácí péče je jedním ze základních předpokladů pro zdravé zuby a dásně. Často se setkáváme s lidmi, kteří se velmi diví, že jejich zuby či dásně nejsou v dobrém stavu, a přitom si zuby pravidelně čistí. V takovém případě je s největší pravděpodobností na vině jejich špatná technika čištění zubů. 

Prvně je nutné zhodnotit úroveň ústní hygieny, k jejíž objektivizaci se nejčastěji používají indexy krvácivosti dásní. Je nutné odstranit veškerý naddásňový zubní kámen. Dalším krokem je pískování (air flow) – pomocí velmi jemného písku odstraňuje odborník zbytky kamene a především pak pigmentace na zubech, které jsou způsobeny potravou či kouřením. V případě pokročilé parodontitidy se stav musí předem konzultovat s ošetřujícím zubařem, který stanovil léčebný proces. Součástí dentální hygieny je pak i odstranění poddásňového zubního kamene, což je základní součást léčby parodontitidy.

Posledním krokem je kontrolní návštěva v individuálně stanoveném čase. Zde se odborník přesvědčí, zda klient zvládne chrup vyčistit, nebo zda je nutná reinstruktáž správné péče o zuby a dásně.

Již po první návštěvě dentální hygieny jsou viditelné výsledky. Nejenže zuby jsou hladší, bělejší, ale i mezizubní prostory jsou průchodnější. Hygienistka či lékař vám také poradí, jaký zubní kartáček máte používat a co je hlavní, doporučí vám, které z palety mezizubních kartáčků jsou pro vás vhodné. Není vzácností, že klient odchází s několika velikostmi kartáčků na čistění mezi zuby. Jen málokdo je takový šťastlivec, že má všechny mezizubní prostory stejně veliké.

powered by icard.cz